Black Friday

Black Friday to dzień wielkiej wyprzedaży, wywodzący się z krajów anglosaskich. Jego ogromna popularność chociażby w Stanach Zjednoczonych znalazła swe odzwierciedlenie w kulturze masowej (m.in. w hollywoodzkich produkcjach filmowych). Dotarł on już do wielu krajów świata, na wiele kontynentów – jest obecny chociażby w Europie, w tym również Polsce. Bywa tutaj określany jako Black Friday Polska, albo po prostu jako Czarny Piątek Wyprzedaży.

Sklepy Black Friday Polska

Black Friday Polska sklepy

Podstawowe informacje

Żaden inny dzień wyprzedaży sklepowych nie zyskał takiej popularności jak Black Friday. W Stanach Zjednoczonych już od bardzo dawna jest on niemal synonimem wielkich wyprzedaży. Po pewnym czasie przeniknął on też do innych krajów anglosaskich, aby finalnie stać się terminem rozpoznawanym już w zasadzie na całym świecie. Polskie wyprzedaże w tym dniu oczywiście nie dorównują ani skalą, ani wysokością rabatów tym amerykańskim, lecz mimo to i tak przyciągają do sklepów coraz więcej kupujących.

Kiedy Black Friday Polska?

Black Friday jest świętem amerykańskim i w związku z tym silnie związanym z kulturą Stanów Zjednoczonych. Często pojawia się pytanie kiedy dokładnie jest obchodzony. Tutaj niestety nie ma prostej odpowiedzi, bo nie ma stałego terminu dla Czarnego Piątku. W zależności od roku wypada ono w zupełnie różne dni miesiąca. Pewne jest jednak to, że przypada on zawsze w pierwszy piątek po święcie Dziękczynienia. Warto też pamiętać, że trzy dni po wielkich piątkowych wyprzedażach jest jeszcze jedna szansa na zakupy w wyjątkowo niskich cenach. Chodzi tutaj oczywiście o chyba już doskonale wszystkim znany inny dzień wielkich obniżek w sklepach (ale tym razem nie stacjonarnych, ale internetowych) czyli Cyber Monday.

Czarny Piątek w Polsce

To słynne amerykańskie święto wyprzedaży obchodzone jest w Polsce dokładnie pod tą samą nazwą czyli Black Friday. Dodatkowo czasem stosowana jest spolszczona wersja czyli Czarny Piątek, będąca dosłownym tłumaczeniem amerykańskiego oryginału. Podobnie zresztą tłumaczy się w Polsce wspomnieny już powyżej Cyber Monday. Polska wersja tej nazwy to Cybernetyczny Poniedziałek, a czasem też używa się określenia Cyfrowy Poniedziałek.